Nejlevnější dodavatel energií nemusí být v konečném účtování nejlevnější.

Na českém trhu je registrováno několik desítek dodavatelů elektrické energie a plynu. Někteří dodavatelé se snaží získat svou klientelu nabídkou nejnižší ceny. Nabídka nejnižší ceny je jistě lákavá, ale znamená skutečně nejvyšší úsporu i v praxi?

Krach dodavatelů energií není na našem trhu ničím výjimečným.

Nejčastěji krachují menší dodavatelé s nízkými cenami. Za poslední roky jich nebylo rozhodně málo: Česká energie ze skupiny CE Group, ST Energy, Eco Power Energy, EPK Trade, One Energy & One Mobile a mnoho dalších. Pokud se odběratel do takovéto situace dostane, tak mu dodávku zajistí dodavatel poslední instance (DPI). Ceny u DPI jsou však pro klienta velmi nevýhodné. Další nepříjemností pak může být poslední vyúčtování od zkrachovalého dodavatele. Odběratel v těchto případech nejenže v konečném důsledku neušetří, ale bude mít spoustu dalších starostí se zajištěním nového dodavatele.

Pozor na „měsíční platbu.

Při výběru nového dodavatele neposuzujte pouze cenu za dodanou MWh, ale berte v potaz i cenu za měsíční platbu. Pokud bude cena za měsíční platbu vyšší, může to znamenat, že u menších odběrů může být nový dodavatel v konečném účtování dražší. Pozorně prostudujte smlouvu a obchodní podmínky.

V podmínkách může být sjednáno například automatické prodloužení smlouvy nebo vysoké pokuty. Smlouvy na dobu určitou jsou rizikové v tom, že je v řadě případů vypovědět nelze vůbec, nebo jen po zaplacení smluvní pokuty v řádu až několika tisíc korun. Situace se může zkomplikovat i ve chvíli, kdy má spotřebitel uzavřenou smlouvu na dobu určitou se stávajícím dodavatelem a zároveň podepíše novou smlouvu s jinou společností. Původní firma po něm
může chtít zaplacení „odstupného“, pokud bude na výpovědi trvat. Nová společnost pak může požadovat, aby od ní začal energii odebírat, případně také zaplatil pokutu.

Nízká cena na vstupu a následné zdražení.

U některých dodavatelů se setkáváme s obchodní praktikou, kdy odběratel na vstupu obdrží
atraktivní cenu na dobu určitou, ale pro další období je dodavatelem stanovena daleko vyšší
cena. V průměru pak odběratel úspory nedosáhne.

Na jaké parametry se zaměřit při výběru nového dodavatele?
– atraktivní cena, která zajistí finanční úsporu
– zavedený, ekonomicky stabilní dodavatel s historií
– transparentní dodavatelská smlouva
– profesionální klientský servis
– členství v Deklaraci dodavatelů elektřiny a plynu

Energie